Sum 41

podpořte web a klikněte na reklamu
test inteligence

Aktuality

Davův odchod od kapely

Když loni ze Sum 41 odešel kytarista Dave Baksh, byl to pro hodně fanoušků šok. Spokojit se navíc museli s oficiálním a tradičně nic neříkajícím prohlášením, kdy si oba "tábory" vzájemně přály štěstí apod. Po více jak roce ale již není potřeba dbát na oficiality a Sum 41 se nyní rozpovídali o důvodech, proč Baksh kapelu opustil.

"Faktem zůstává, že Daveův odchod kapelu nijak kreativně nezměnil," řekl Deryck Whibley serveru chartattack.com. "Hlavně musím říct, že jsem nechtěl, aby Dave odešel. Byla to jeho volba. Odešel."

Kapela po jeho odchodu natočila další desku "Underclass Hero", která se nedávno dostala na pulty obchodů.

"Museli jsme jít dál. Ale bylo to jednodušší, protože jsme najednou byli jenom tři a já byl jedinej kytarista, takže jsme dělal jen sám na sebe," pokračuje Whibley. "Dave je mnohem lepší kytarista, než kdy budu já, ale já jsem aspoň nemusel psát věci, o kterých jsem si myslel, že je Dave bude ochoten hrát. Bylo to jednodušší. Mohl jsem udělat, co jsem chtěl, a to mě hodně osvobodilo."

A proč vlastně Baksh kapelu opustil? Podle frontmana měl odlišný názor na směřování kapely, a to již od samého začátku.

"Odešel, protože už nechtěl hrát tuto hudbu," říká Whibley. "Já to věděl, my jsme to věděli. Tyto názory už měl v roce 2001, už tehdy jsme si mysleli, že odejde. Pořád jsem si nějak podvědomě myslel 'Bude se tohle Daveovi líbit? Bude to chtít hrát?'."

"Dokonce i na poslední desce nás jeho mizivé nadšení hodně dostalo dolů," vzpomíná Whibley. "Ve studiu nebyla dobrá nálada. Nebylo to tehdy vůbec jednoduchý. Nejlepší by bylo, kdyby Dave měl rád stejný věci,jako my a chtěl to dělat. Ale takhle to nikdy nebylo."

Fanoušci Sum 41 v současnosti rádi přemítají, jak moc se Baksh podepsal na odlišném zvuku předchozí desky "Chuck", jehož vliv na novém albu chybí. Ale Whibley oponuje, že Baksh sám nebyl s "Chuck" spokojen.

"Pro naše nejkytarovější, nejtvrdší a nejmetalovější album věnoval kousíček ze svého nadšení," říká frontman kapely. "Když jsme to album dělali, pořád jsme mu říkali, aby dal dohromady nějaký riffy a něco udělal, abychom mohli dělat společně, ale na mě to působilo, jako by chtěl dělat jen sám pro sebe. Myslím, že to nebylo ani tak o hudbě. Ani když jsme udělali metalový věci, tak nechtěl být toho součástí. On chtěl ty metalový věci dělat prostě sám."

Bakshův odchod sice nebyl nikterak příjemný, ale přínosem byla změna atmosféry během nahrávání nové desky. "Nikdo do toho nebyl tak zapálenej tak, jako my tři, a tak, jako nikdy předtím," říká Whibley. "Dokonce i Dave říkal 'Vím, jakou desku chcete udělat a se mnou byste to udělat nemohli, protože já to dělat nechci.' Nechtěli jsme, aby odešel, ale pro tuto desku museli dýchat všichni naplno, ne jen na půl, ať už Steve, Cone nebo já."

Žádné komentáře